انتخاب دامنه، گام مهم در شروع یک کسب و کار اینترنتی

انتخاب دامنه، گام مهم در شروع یک کسب و کار اینترنتی

اینک مردم به فروشگاه های اینترنتی اعتماد می کنند. پس شما هم می توانید از این فرصت استفداه کنید. اینترنت، میدان رقابتی برای همه است خصوصا افراد با هدفهای بزرگ.

وقتی با مشتری ها در مورد انتخاب نام دامنه برای سایتشان صحبت می کنم، برخوردهای مختلفی را شاهد هستم. برخی ها از اینترنت وقت دات کامش رو قبول دارند و اگر دامنه ای دات کامش آزاد نباشد سراغ هیچ پسوند دیگری نمی روند. تعدادی هم همون اول می روند سراغ دامنه ملی (.ir) البته با تجربه ها می خواهند حداقل هر دو دامنه کام و آی آر را داشته باشند تا خیالشان از نظر سایت مشابه، راحت باشد.

راستی دومین  با چه پسوندی برای شما مناسب است؟

داستانهای زیادی در مورد  مقبولیت هر کدام از پسوندهای دومین بین کاربران اینترنتی، رواج دارد. برخی بر این باورند که دامنه دات کام در موتور های جستجو موقعیت بالاتری دارند. برخی بر این باور هستند که دامنه ملی فقط برای مردم آن کشور است و برای کار بین المللی مناسب نیست. برخی فکر می کنند باید نام کامل شرکتشان در ادرس سایت منعکس شود ولو اینکه تعداد حروف دامنه دو رقمی شود! ولی انتخاب درست چیست؟

ابتدا باید بگویم این نوشته برای کسانی است که در ایران کار می کنند و کسب و کار آنها تابع قوانین ج ا ا ایران است. سازمانهای دولتی اجبارا باید دامنه ملی داشته باشند. صدا وسیما برای تبلیغ سایت های اینترنتی غیر از دات آی آر، سخت گیری زیادی دارد. ولی مهمتر از همه، مالکیت دامنه است. دامنه های دات آی آر از نظر مالکیت، مطمئن ترین نوع دامنه ها هستند. دامنه ها توسط یک مرکز رسمی (فیزیک نظری دانشگاه تهران) مدیریت می شود و دامنه به نام شخص حقیقی واقعی نه صوری و  یا شرکت رسمی ثبت می شود و بدون تائیدیه کتبی غیر قابل تملک است. به عبارتی دامنه دات آی آر به سادگی از دستتان خارج نمی شود ولی دامنه های دات کام با یک حرکت کوچک در کمتر از سی ثانیه می تواند از مالکیت شما خارج شود و برای دسترسی مجدد هزاران دلار هزینه وکیل و دادگاه لازم است و معلوم نیست به نتیجه برسد یا نه. (اگر کسی به پنل مدیریت دامنه شما دسترسی داشته باشد و خودش هم در همان سرویس دهنده دارای اکانت باشد، با دو حرکت دامنه را از حساب شما به حساب کاربری خودش move یا Push می کند).

نکته اول:

دات کام یا دات آی آر؟

اگر دات کام و دات آی آر کلمه مورد نظر شما ازاد است. درنگ نکنید. بخت و اقبال با شماست. هر دو را ثبت کنید.

اگر دامنه دات کام دست یک خارجی باشد باز هم با خیال راحت دامنه دات آی آر را ثبت کنید، چون مالک خارجی احتمالا رقیب شما نخواهد بود. اگر دات کامش دست یک ایرانی هست، دات آی آر را ثبت کنید ولی منتظر یک رقیب با دامنه دات کام باشید. برعکس هم ممکن است. یعنی دات آی آر ثبت شده باشد و دات کام آزاد باشد. این هم می تواند اتخاب خوبی باشد با لحاظ کردن یک رقیب احتمالی.

نکته دوم:

نام دامنه را چی انتخاب کنیم؟

مهم اینه که نام دامنه شما چه ساده جه عجیب و غریب، راحت به حافظه سپرده شود. و همانطور که گفته می شود، نوشته شود. مثلا نوشتن کلمه سعید و وحید به انگلیسی خیلی متفاوت است. وحید را معمولا یک مدل میشه نوشت: vahid ولی سعید را می شود: saeed – saeid – saied  نوشت. کلماتی که نوشتنش روشن و واضح است بر کلماتی کع چند گونه نوشته می وشند ارجحیت دارد.

نام دامنه می تواند حروف یا عدد باشد و هیچ کاراکتری مثل علامت سوال یا آندرلاین به جز دش (-) پذیرفته نمی شود. سایت موفقی می شناسید در ادرس اینترنتی اش از دش (-) استفاده کرده باشد؟ پس شما هم استفاده نکنید.

دامنه هایی که از عدد استفاده می کنند، خیلی خاص هستند، اگر  نام پروژه شما خاص نیست از عدد هم استفاده نکنید.

بهترین دامنه، نام تجاری کسب و کار شماست یا درنهایت نام تجاری در کنار نوع کسب و کار.

مثلا اگر شما در کار مبلمان چوبی هستید و نام تجاری شما صنایع چوبی ناهید است، انتخاب های شما به ترتیب: nahid  و nahidchoob است. نام nahidwood  می تواند گزینه آخر باشد.

نکته سوم:

تا می توانید نام دامنه را کوتاه انتخاب کنید!

قرار نیست همه کلمات کلیدی خودتان را در نام دامنه بنویسید. اگر می خواهید با کلمات خاص کسب و کار خود، در موتورهای جستجو رتبه لالائی داشته باشید، لازم نیست این کلمات را در دامنه خود بگنجانید، این وظیفه تیم توسعه دهنده است که کار بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (S. E. O.) را به نحوی انجام دهند که با کلمات کلیدی سایت شما رتبه دلخواهتان را بدست آورد.

ذکر این نکته را هم لازم میبینم که پسوند دامنه تاثیر مهمی در نتایج موتورهای جستجو ندارد.

 و اینک کمی آمار:

تعداد دومین های ثبت شده تا همین پند روز پیش (24 مارس 2014) منبع

 

                113,577,004

.com

                13,747,931

.net

                10,465,754

.de

                8,578,205

.org

                5,751,379

.uk

                4,680,997

.info

                4,581,707

.tk

                4,446,893

.ru

                3,975,492

.cn

                3,617,628

.nl

                2,686,391

.eu

                2,648,092

.biz

                2,492,072

.fr

 

دامنه دات آی ار در این رتبه بندی، با 432.000 دومین در ردیف 45 جهانی قرار دارد. البته مرکز فیزیک نظری 29 اسفند امسال تعداد دامنه های ثبا شده را 500.000 دامنه اعلام کرده است.

پرویز زاهد هستم

اینجا هستم تا یافته ها و تجربیاتم را با طالبین آن به اشتراک بگذارم. عطش آموختن پابرجاست.

طراحی، اجرا و مدیریت کسب و کارهای اینترنتی، حرفه من است.

اگر در این موضوع می تونیم با هم حرف بزنیم و همفکری کنیم درنگ نکنید . .

با من تماس بگیرید. من ساکن جی میلم!

parviz@gmail.com

آمار
  • تعداد کالا: 0
  • بازدید امروز: 17
  • بازدید دیروز: 4
  • بازدید کل: 3597